Do jakiego sądu skierować sprawę kredytu frankowego ?

Jedną z kwestii, jaką Kancelaria ustala z klientem frankowym jest wybór do jakiego sądu skierować jego sprawę.

Obecne przepisy kodeksu postępowania cywilnego w przypadku frankowiczów – konsumentów dają dwie możliwości. Pozew przeciwko bankowi zaangażowanemu w kredyty frankowe można skierować przed sąd właściwy wg miejsca zamieszkania frankowicza (przykładowo – jeżeli frankowicz mieszka w Bydgoszczy albo Toruniu, to sprawa o unieważnienie kredytu frankowego zostanie skierowana do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy albo do Sądu Okręgowego w Toruniu) albo przed sąd, w okręgu którego sedzibę główną ma bank. W tym drugim przypadku najczęściej będzie to oczywiście Warszawa i tamtejszy Sąd Okręgowy.

Wybór sądu jest wyłączną decyzją frankowicza. Z doświadczenia Kancelarii wynika, że mimo wszystko, chociażby ze względu na większe doświadczenie sędziów orzekających, sprawy kierowane są do Sądu Okręgowego w Warszawie. Przy czym ewolucja orzecznictwa na korzyść frankowiczów jest argumentem za tym, by rozważyć skierowanie sprawy, mimo wszystko do sądu w miejscu zamieszkania frankowicza. Wszystkie „za” i „przeciw” obu opcji Kancelaria omawia z frankowiczem indywidualnie.

Kancelaria obecnie prowadzi sprawy przede wszystkimi przed sądami w Bydgoszczy, Toruniu, Gdańsku, Warszawie i Szczecinie. Jednakże świadomość frankowiczów co do ich praw i możliwości unieważnienia kredytu frankowego (CHF) powoduje, że z Kancelarią kontaktują się również klienci z innych części kraju, chociażby z Wielkopolski czy Śląska.

Przy obecnych narzędziach komunikacyjnych Kancelaria jest w stanie pomóc frankowiczom niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Zatem w przypadku takiej woli, zapraszamy do kontaktu.